Vitamíny

03.10.2018

Vitamíny mohou sloužit jako velmi účinná, efektivní a pomocná látka v kosmetice a kosmetických přípravcích. Vyhlazují, podporují regeneraci, mají antioxidační nebo zvláčňující účinky. Mezi nejčastěji používané patří v kosmetice vitamíny A, C, E, B, D, K.

Vitamíny jsou potřebné pro naše tělo a dají se získat ze stravy. My si ale popíšeme vitamíny v kosmetice, jejich rozdělení a účinky. 

Základní rozdělení je na vitamíny rozpustné v tucích : A, D, E, K a ve vodě : B, C

A (retinol) - vyhlazuje a zjemňuje pokožku, pomáhá proti drobným vráskám, působí proti akné a dalším nerovnostem pokožky. Zlepšuje regeneraci a ravitalizuje. Může ale pokožku i podráždit, oslabuje ji proti slunečnímu záření a tím může způsobit vznik pigmentových skvrn. 

D (karciferol) - nejspíš si ho pamatujete jako rybí tuk z dětství. Jako vitamín D se označuje skupina látek, které jsou za přítomnosti slunce tvořeny v kůži z cholesterolu. Při nedostatku vitamínu D může být znečištěná pleť, uhrovitost, vznik ekzémů. Můžeme ho doplnit pobytem na slunci tak 10 minut denně, zbytek se doplní stravou v určitých ročních obdobích. 

E (tokoferol) -přírodní antioxidant, který zabraňuje stárnutí kůže. V kosmetice se přidává do všech přípravků obsahujících oleje, protože prodlužuje jejich trvanlivost a brání žluknutí. Má antioxidační účinky, regeneruje, pečuje o dehydratovanou kůži a je vhodný po opalování. 

K1 (fytonadion) - v kosmetice se používá jen tento jediný. Při místní aplikaci stabilizuje povrchové kapiláry a posiluje jejich stěnu tím, že příznivě ovlivňuje pokožku. Je součástí výrobků používaných k léčbě růžovky a kuoerózy. Pomáhá zbavit pleť tmavých kruhů pod očima a eliminuje hyperpigmentaci. 

B (B-komplex) - je skupina vitamínů, která hraje důležitou roli v látkové výměně buněk. Jsou rozpustné ve vodě, lehce se vstřebávají a při nadbytku i lehce vylučují. Jsou důležité pro správné fungování metabolismu. Při jejich nedostatku může dojít k projevům ekzémů, akné a dermatitid. 

C (kyselina askorbová) - zpevňuje pokožku, zesvětluje, pleť je pevná, pružná a zdravá. Vitamin C je součástí kokagenu a ekastanu, který podporuje pevnost pokožky. Je také účinný antioxidant. Aby byl v kosmetice účinný, je zapotřebí ve vysokých koncentracích. Nejkvalitnější výrobky obsahují     10 -20% . Je velmi nestabilní, pokud není v suché formě, na vzduchu oxiduje a proto je velmi složité ho udržet. Proto se používá s vitamínem E, ale tato směs není tak účinná jako samotný. Do kvalitních výrobků se v současné době používá aktivovaný vit. C, který má menší molekulární hmotnost, což znamená, že jej pokožka lépe absorbuje. 

Vitamíny je potřeba doplňovat hlavně stravou, touto formou jich tělo přijme nejvíce.