Krémy s ochranným faktorem (OF)

27.03.2018

Proč je tak důležité je používat a čemu zabraňují? To bych vám ráda vysvětlila v dnešním článku. Jako první bych napsala jaký je rozdíl mezi UV A a UV B zářením a co tato záření způsobují.

UV A záření

Představuje 95% slunečního záření, které dopadá na zemský povrch. Vyskytuje se po celý rok, a to i když je zataženo. Prochází skrze mraky a sklo až do epidermis (vrstva kůže). Může proniknout do kůže velmi hluboko. Vzhledem k tomu, že produkuje volné radikály, může ovlivnit buňky v dlouhodobém horizontu a způsobit:

  • stárnutí kůže - dochází ke změnám kolagenových a elastinových vláken, to způsobí povolování pleti, ztrátu pevnosti a vznik vrásek
  • sluneční intoleranci - alergie na slunce, dochází ke svědění, vyrážce a začervenání
  • pigmentační poruchy - mohou se vyskytovat v těhotenství a poté následně kdykoli do stáří. Ne vždy se projeví okamžitě.

UV B záření

Představuje 5% ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Je plné energie a zastaví ho mraky i sklo. Prochází do epidermis. Je odpovědně za opálení, ale také spálení sluncem, alergické reakce a hlavně rakovinu kůže. Je tedy velmi důležité chránit se před oběma typy záření.

Používání kosmetiky s UV fitrem je naprostá nutnost pokud chcete mít mladistvou a zdravou pleť. Všimněte si někdy kůže člověka, který se nadměrně opaluje, či navštěvuje solární studia. Jeho kůže je vrásčitá, povadlá, suchá, nevypadá mladistvě a zdravě.

Kosmetické výrobky na tělo se od obličeje liší, a to proto, že musí obsahovat přesný poměr UV A a UV B filtrů. 

Kosmetické přípravky na obličej se mohou používat celoročně, protože UV A záření na nás působí po celý rok. Není potřeba kosmetiku používat v noci, na noc potřebuje pleť jinou péči. Když nepoužíváte výrobky s UV filtrem, změny na kůži se zpravidla projeví až po delší době (pigmentové skvrny, vrásky, povadání pleti).

Kosmetika obsahuje 2 druhy filtrů. Buď minerální, který UV záření odráží, nebo chemický, který jej pohlcuje. Je spousta možností, co na pleť použít. UV filtry dnes již nejsou jen v krémech, ale i v dekorativní kosmetice. Můžete tedy použít krémy, makeupy, BB krémy, CC krémy, pudry, lesky na rty i rtěnky a rúzné korektory. Není nutné, aby byl faktor v každém přípravku, který ráno na obličej použijete. Stačí, aby filtr obsahovala jen jedna vrstva přípravků. Je tedy jen na vás, co vám bude vyhovovat. Pokud si nebudete jistí, či si nebudete vědět rady, je vždy dobré se poradit s odborníkem.

Užívejte si sluníčka a nezapomeňte přitom chránit svoji pleť, bude vám za to vděčná.

Jana