Dělení odličovačů

23.01.2018

Jak jsem slíbila v posledním článku, dnes si rozdělíme odličovače. K čištění pleti se mohou používat různé přípravky, at už na vodním, nebo tukovém základě. Čisticí přípravky na vodním základě jsou pleťové vody bez alkoholu nebo s alkoholem a čisticí gely. Na tukovém základě jsou to pak mléka, krémy a různé vazelíny.

Pleťové vody bez alkoholu jsou vodné roztoky extraktů z rostlin a nebo roztoky ze silic (éterických olejů). Pleťové vody bez alkoholu mají, kromě čistícího i hydratační a zklidňující účinek a jsou vhodné na suchou a citlivou plet. Pleťové vody s alkoholem mají čisticí a desinfekční účinek a také mohou mít adstringentní účinek (tedy stahují póry). Tyto vody jsou vhodné na mastnou a smíšenou pleť. 

Čisticí gely jsou zahuštené pleťové vody. U nich se jako zahušťovadlo používá polyvinylalkohol (pva) a glycerin. Pozor na čisticí gely s peelingem, které není vhodné používat denně, aby se pleť zbytečně neobrušovala a neztenčovala. Mohla by poté být náchylná k zánětům a začervenání. 

Pleťová mléka jsou emulze O/V (olej ve vodě). Tyto emulze mohou obsahovat 50-80 % vody. V olejové fázi jsou látky (emulgátory), které mají čisticí účinek. Uvolňují nečistotu z povrchu, pronikají mezi pokožku a nečistotu a pak se z pleti odstraní (smyjí). Zaobírat se tím, jaké emulgátory to jsou, se teď nebudeme, to probereme v jiné kapitole. 

Teď, když jsme si něco málo řekli o každém typu odličovačů, si upřesníme, kdy je dobré jaký konkrétně použít. Po celém dni, kdy je pleť vystavena vnějšímu okolí, prachu, stresu, a ať už byla nebo nebyla nalíčena, je potřeba odlíčit. Večer vždy odličovacím gelem nebo mlékem (záleží na zvyku a komu co vyhovuje), které důkladně rozpustí všechny nečistoty a dočistit pleťovou vodou ať už s alkoholem nebo bez alkoholu. Poté už naneseme noční krém. Ráno po probuzení je vhodné pleť očistit pleťovou vodou, která smyje zbytky krému z noci a odstraní vše, co na pleti ulpí přes noc (prach, maz,pot). Není nutné použít vodu tekoucí, pleťové vody mohou přijít i na oči a obzvlášť ty bez alkoholu. Poté nanesete krém. 

Toto jsou jednoduché kroky, které bychom měli dodržovat každý den, bez ohledu na to, jestli jste doma, venku, nalíčené nebo ne. Pleť bude potom zdravá, svěží a čistá. A to přece chce každá z nás! 

Takže tedy pečujte o sebe, vaše plet vám to vrátí!!!!!🤗

Jana